Home and Office service Usługi dla domu i biura

Które rozwiązanie warto wybrać w czasie budowy domu – szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Jeśli nasz teren budowlany jest położony na terenie, który nie jest podłączony do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, stajemy przed trudnym wyborem – które rozwiązanie jest bardziej korzystne: przydomowe szambo czy własna przepompownia ścieków. Każda z tych opcji ma swoje korzyści, jednakże wszystko jest uzależnione od warunków, jakie zapewnia nam nasza działka.

Pompa wrzecionowa do przydomowych oczyszczalni ścieków
Na podstawie: http://www.preskpol.pl/
Na terenach nienależących do sieci kanalizacyjnej często używaną formą wciąż jest szambo, choć własne oczyszczalnie ścieków powoli zdobywają coraz szersze grono zachwyconych użytkowników. Szambo to bezodpływowy zbiornik wbudowany w ziemię, do którego napływają wszystkie nieczystości wyprodukowane w danym gospodarstwie domowym. Co jakiś czas nieczystości te muszą zostać przetransportowane do okolicznej przepompowni ścieków, po czym zbiornik może być napełniany od nowa.

Poprawnie zrobione szambo (http://ajpszamba.pl) jest niezwykle wytrzymałe i może nam służyć na lata. Alternatywną możliwość dla szamba (ajpszamba.pl) stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest bez wątpienia wygodniejsza w użytkowaniu. Oczyszczalnie ścieków przesączają nieczystości do takiego stopnia, żeby można je było skierować do ziemi lub pobliskich wód, bez obawy o skażenie środowiska naturalnego. Najistotniejszą zaletą przepompowni jest fakt, że jest ona prawie bezobsługowa – trzeba ją opróżniać jedynie co kilka lat.

Przepompownia przydomowa ścieków (więcej informacji na stronie) jest także dużo bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska, ponieważ ryzyko skażenia gleby i wód powierzchniowych lub gruntowych jest tu dużo niższe niż w przypadku szamba. Niestety zbudowanie własnej przepompowni wymaga wypełnienia przez działkę wielu rygorystycznych wymagań i uzyskania formalnej zgody. W momencie, gdy nasza działka nie wypełni wszystkich wymogów, będziemy niestety zmuszeni do zainwestowania we własne szambo. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej poruszone czynniki więcej zalet daje nam zrobienie przydomowej oczyszczalni ścieków, chociaż nie jest to najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest inwestycja długoterminowa, która posłuży nam przez wiele lat i z czasem niewątpliwie się zwróci.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-17 12:23:58